افتتاح نگارخانه الهی در رشت

سخن نادره حکیم الهی در باره نمایشگاه

خالقان آثار هنری بیشتر از هر کس دیگری مشتاق وارد کردن هنر خود به درون زندگی مردم هستند. همانطور که بنیامین اندیشمند قرن بیستم معتقد است: «هاله یک اثر هنری بیش‌تر از آنکه کیفیتی از خود آثار هنری باشد، شأنی‌ست که به‌واسطه‌ی روابط اجتماعی‌ به اثر اعطا می‌شود و بر اساس آن به مشاهده درمی‌آید». هنرمندان به عنوان یکی از ستون‌های اصلی فرهنگ یک جامعه، در درجه اول نیاز به حمایت و در وهله دوم نیازمند در اختیار داشتن مکانی مناسب و درخور برای ارایه و نمایش آثار خود هستند؛ مکانی برای زنده نگه داشتن چرخه خلق و ارائه و جایی برای ارتباط با مخاطب. مخاطبانی که هنر را برای بهبود کیفیت زندگی خود انتخاب می‌کنند و با خرید آثار هنری مورد پسندشان به محیط پیرامون خود رنگ دیگری می‌بخشند. آنها نقش بسیار موثری در گردش چرخه خلق ‌و ارائه اثر هنری داشته و دارند و جامعه‌ای که از داشتن این گروه محروم است و زیبایی در آن خریداری ندارد، هنر به سختی مجال حضور پیدا می‌کند و ممکن است هنرمند از خلق دوباره ناامید شود.
از همین رو نگارخانه‌ها فضایی خلاق برای رویارویی هنرمند و مردم و بستری مناسب جهت ایجاد ارتباط چهره به چهره هنرمند با مخاطبان خوش ذوقی است که با استقبال از اثر هنری نه تنها به محیط زندگی خود رنگ دیگر می‌بخشد، بلکه به وسیله حمایت خود از آثار هنری موجب رونق اقتصادی و رشد معنوی در جامعه می‌شوند.
برای همین توجه به ایجاد فضاهایی مناسب جهت ارائه آثار هنری حائز اهمیت است چرا که این شاید تنها راه حفظ و اشاعه فرهنگی است که آیندگان به آن خواهند بالید.
نظر به آنچه گفته شد، نگارخانه الهی رشت در ۱۵ آذر ۱۳۹۶ و در راستای حمایت از هنرمندان شروع به فعالیت می‌کند و در اولین نمایش خود در این استان، مجموعه‌ای از آثار نقاشان معاصر را تحت عنوان «یک از هزاران» به نمایش در می‌آورد؛ مجموعه‌ای که آثار اساتید گرانقدری چون ایران درودی، حسین محجوبی و محمود زنده‌رودی زینت بخش آنند.
این مجموعه کوچک یکی از هزاران مجموعه‌ از هنر فاخر ایرانی است که به شرط بقا، طی سالیان آینده در این نگارخانه به نمایش گذاشته خواهد شد و تلاش می‌کنیم در آذر ماه هر سال، مجموعه جدیدی از «یک از هزاران» را در نگارخانه الهی شاهد باشیم.
به امید اینکه این حرکت، به پلی میان هنرمندان و مخاطبان هنر بدل شود و با تلاش برای حمایت مادی و معنوی از قشر هنرمند که یکی از پایه‌های اصلی فرهنگ کشور هستند، قدم در این راه گذاشته‌ایم و امیدواریم با کمک و همیاری مسئولان و متولیان امر و شما مردم هنردوست، بیش از همیشه شاهد شکوفایی فرهنگ و فعالیت‌های هنری در استان گیلان باشیم.

لینک خبر در خبرگزاری مهر

لینک خبر در گیل نگاه

لینک خبر در گیل خبر

«نادره حکیم الهی» از مجسمه‌سازان مطرح و برجسته کشور که در سال‌های اخیر فعالیت‌های هنری خود را در رشت دنبال می‌کند در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به افتتاح نگارخانه «الهی»، اظهار کرد: مراسم افتتاح این نگارخانه روز جمعه ۱۷ آذرماه جاری در رشت برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: هم‌زمان با افتتاح این نگارخانه، نمایشگاه «یک از هزاران» با به نمایش گذاشتن آثار سه نفراز پیشکسوتان نقاشی ایران همانند «ایران درودی»، «حسین محجوبی» و «محمود زنده رودی» برگزار می‌شود.

حکیم الهی با بیان اینکه نگارخانه «الهی» در راستای حمایت از هنرمندان شروع به فعالیت می‌کند، گفت: نمایشگاه نقاشی استادان برتر کشور مجموعه کوچکی از هزاران هنر فاخر ایرانی است که در تلاش هستیم در سال‌های آینده برپایی مجموعه‌های جدیدی از «یک از هزاران» را در نگارخانه الهی شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه هنرمند یکی از پایه‌های اصلی فرهنگ کشور است، تصریح کرد: در تلاش هستیم تا با همکاری مسئولان و متولیان امر بیش از گذشته شاهد شکوفایی فرهنگ و فعالیت‌های هنری استان گیلان باشیم.

حکیم الهی در ادامه با بیان اینکه هنرمندان به‌عنوان یکی از ستون‌های اصلی فرهنگ یک جامعه در درجه اول نیازمند داشتن  مکانی مناسب و درخور برای ارائه و نمایش آثار خود هستند، یادآور شد: نگارخانه‌ها فضایی خلاق برای رویارویی هنرمند و مردم و بستری مناسب در راستای ایجاد ارتباط مستقیم با مخاطبان است.

به گفته این هنرمند توجه به ایجاد فضاهایی مناسب جهت ارائه آثار هنری حائز اهمیت است زیرا تنها راه حفظ و اشاعه فرهنگی است.

وی به زمان بازدید علاقه‌مندان از نمایشگاه «یک از هزاران» اشاره کرد و افزود: علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌تواند از تاریخ ۱۷ الی ۲۸ آذرماه در ساعت ۱۶ عصر الی ۲۱ شب به خیابان تختی، کوچه قربانی، بن‌بست شادمان پلاک ۱۰ نگارخانه «الهی» مراجعه کنند.